14 °c

Adalet Bakanı Gül: OHAL birkaç gün içinde sona erecek

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının birkaç gün içinde sona ereceğini bildirdi.

Türkiye Haberi
Adalet Bakanı Gül: OHAL birkaç gün içinde sona erecek
Adalet Bakanı Gül: OHAL birkaç gün içinde sona erecek

Adalet Bakanı Gül, Türkiye Hukuk Platformu tarafından düzenlenen 'Uluslararası Darbe ile Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu'na katıldı.

'Kısmi OHAL' düzenlemesi getiriliyor
Burada yaptığı konuşmada "OHAL uygulaması bir kaç gün içinde sona ermiş olacak" diyen Gül, "Ancak, OHAL'in kalkıyor olması terörle mücadelenin sona ereceği anlamın asla gelmemelidir. OHAL süresi sona erecek ama FETÖ başta olmak üzere, Türkiye'yi kıskaca almak isteyen bütün terör örgütleriyle en kalıcı, en kararlı mücadele sonuna kadar devam edecektir" dedi. 

FETÖ ile mücadelede yargılamayla ilgili konuşan Adalet Bakanı Gül şunları söyledi:

"15 Temmuz, aynı zamanda Türk Yargısının alnının akıyla çıktığı büyük sınavlarından biridir. Darbeler Türk yargısını, vesayet merkezlerinin kondisyon alanına dönüştürmüştür. Tarihimizde ilk kez Türk yargısı bu rolü reddetmiştir. 15 Temmuz kalkışmasının sıcak dakikalarında hızla harekete geçmiş, cesaretle darbecilerin üstüne gitmiştir. Kalkışmanın asli failleri, yani o gece kalkışmaya eylemli olarak katılan FETÖ'nün silahlı ve sivil unsurları hakkındaki yargılamalar kesin hüküm yolunda hızla ilerlemektedir. Doğrudan darbe teşebbüsüyle ilgili olan soruşturmalar bir dosya dışında tamamlanmış durumdadır. Mahkemeler önündeki 94 ayrı dosyada 2 bin 161 tutuklu sanığın yargılaması devam etmektedir. 195 dosyada ilk derece mahkemelerindeki yargılamalar tamamlanmış, bunlardan ikisi Yargıtay denetiminden de geçerek kesinleşmiştir. Bu dosyalarda 2 bin 382 sanığa ağırlaştırılmış müebbetten süreli hapis cezalarına kadar değişen tür ve ağırlıkta cezalar verilmiştir."

Sıradaki Haber