9 °c

Emniyet 'hacker'lara karşı broşür hazırladı

Emniyet, "e-hırsızlık" için özel broşürler hazırlayıp vatandaşları uyardı. Broşürlerde kolay şifrelerden kaçınılması, her gelen mailin açılmaması ve sanal klavye kullanımına özen gösterilmesine vurgu yapıldı.

Güncel Haberi
Emniyet hackerlara karşı broşür hazırladı
Emniyet 'hacker'lara karşı broşür hazırladı

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, internet ortamındaki kötü niyetli kişiler ile yazılımlara karşı vatandaşların bilinçlenmelerine yardımcı olması amacıyla "e-hırsızlık" ve "e-güvenlik" broşürleri hazırladı. Bir hesabı ele geçirmek isteyen hackerların, genellikle herkesin kullandığı basit parolaları denedikleri belirtilen broşürde, isim ve "1234" gibi basit şifrelerin kullanılmaması gerektiği belirtildi.

Her gelen maili açmayın

Hırsızların sahte maillerle vatandaşları ağlarına düşürmeye çalıştıklarına işaret edilerek, kaynağı bilinmeyen ve güvenli olmayan hesapların gönderdiği maillerin açılmaması veya parola girilmemesi uyarısında bulunuldu. Şifresiz ortak Wi-Fi ağlarının büyük tehlike içerdiği vurgulanan broşürde, yapılan herhangi bir işlemde kullanılan şifrenin ağa bağlanan diğer cihazlardan görülebileceği uyarısı yapıldı.Kötü niyetli insanların bulaştırdıkları virüsler sayesinde bilgisayardan yapılan işlemleri izleyebildikleri, ikinci sahibi gibi bilgisayarı istedikleri gibi kullanabildikleri belirtildi.

Şifre girerken sanal klavye tercih edin 

Elektronik cihazlarda güncel antivirüs programı kullanmanın ve güvenli şifre belirlemenin önemi vurgulandı. Bilgisayara yazılan şifre ve kişisel bilgileri hackerlara gönderen "keylogger" (klavye dinleme sistemi) yazılımından kurtulmak için "sanal klavye" kullanılması önerisinde bulunuldu.

Film, dizi, müzik indirirken dikkat

Kötü niyetli kişilerin, mail ya da internet aracılığıyla indirilen film, müzik veya oyundaki virüs sayesinde bilgisayardaki verileri ele geçirebileceği, kişinin haberi olmadan banka hesaplarını boşaltabileceği bilgisine yer verildi.

Sıradaki Haber