17 °c

"Büyük Üniversite Turu" paneli

MALATYA (AA) - İnönü Üniversitesi Bilgoritma Topluluğu ve bir firmanın katkılarıyla dijital oyun konulu "Büyük Üniversite Turu" paneli düzenlendi.Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki panelin açılışında konuşan Womeningames Türkiye Kurucusu ve Oyun Tasarımcıları, Geliştiricileri, Yapım ve Yayıncılar Derneği (OYUNDER) Yönetim Kurulu üyesi Simay Dinç, bulunduğu sektörde...

Teknoloji Haberi
Büyük Üniversite Turu paneli
"Büyük Üniversite Turu" paneli

MALATYA (AA) - İnönü Üniversitesi Bilgoritma Topluluğu ve bir firmanın katkılarıyla dijital oyun konulu "Büyük Üniversite Turu" paneli düzenlendi.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki panelin açılışında konuşan Womeningames Türkiye Kurucusu ve Oyun Tasarımcıları, Geliştiricileri, Yapım ve Yayıncılar Derneği (OYUNDER) Yönetim Kurulu üyesi Simay Dinç, bulunduğu sektörde kadın sayısının çok az olduğunu, kadın sayısını artırmak istediklerini belirtti.

Türkiye'de oyun yazılımı konusunun yeni yeni gelişim gösterdiğini ve büyümeye başladığını aktaran Dinç, oyun sektörün dünyada 110 milyar dolarlık sermayesi olduğunu vurguladı. Dinç, "Biz Türkiye'de teknolojiyi yiyoruz, şişmanlıyoruz. 30 milyon oyuncumuz var ve bunların 15 milyonu oyuna para harcıyor. Ama kaç tane şirketiniz var derseniz 150, 200 civarında. Bu oyun şirketlerinin yaş ortalaması da 2,5-3. Yani daha çok yeniler." diye konuştu.

Oyun dünyasının mükemmel bir potansiyeli bulunduğunu dile getiren Dinç, gençlerin bu sektörü keşfetmesi gerektiğini söyledi.

Açılış konuşmasının ardından Dinç ile OYUNDER Yönetim Kurulu Başkanı Tansu Kendirili, panelde oyun sektörünün geliştirilmesi ve yapılabilecek çalışmalarla ilgili bilgi verdi, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Sıradaki Haber